reklam

SON DAKİKA

Karadeniz Gündem TV
reklam
ABDULLAH GÜLAY

YAZ BOYU ÇALDIN SAZ, ŞİMDİ DE EĞLEN BİRAZ

YAZ BOYU ÇALDIN SAZ, ŞİMDİ DE EĞLEN BİRAZ
Bu haber 02 Ağustos 2019 - 10:18 'de eklendi ve 215 views kez görüntülendi.
reklam

Yaz Boyu Çaldın Saz, Şimdi de Eğlen Biraz!

Yaz ayları gelince şenlikler çoğalır. Yöreden yöreye değişik adlarla eğlenceler düzenlenir. Bazen Hıdırellez, bazen bağ bozumu bir sebeptir bu eğlencelere; bazen kiraz, bazen yaylacılık, bazen otçuluk vs.

Gelenek haline geldiklerinden insanlar, bu alışkanlıklarını sürdürmek için mevsimi gelince harekete geçerler. Yani engel olmak mümkün olmadığı gibi önüne taş koymaya gerek de yoktur. Birlik ve beraberlik noktasında yararları da vardır. İnsan psikolojisi üzerinde olumlu etkilerinden de söz edilebilir.

Türkçe olan “şenlik”,  Fransızca “festival” adıyla anılarak Anadolu’dan koparılmaya, aslı bozulmaya çalışılsa da öz kültürümüzün yaşatılması adına öneriler ve adetler doğrultusunda gerekli önlemleri alarak, varsa yanlışlıkları düzelterek yaşatılmasında toplumsal yarar vardır.

Ancak Şalpazarı/Ağasar gibi bazı yöreler var ki şenlikler mayıs ayının başında Hıdırellez ile başlar, eylül ortalarına kadar devam eder. Olsun, bunda da bir sorun yoktur. Eğlencelerin çokluğu, “Nedir bu? İşiniz gücünüz riv riv olmuş! “ şeklinde eleştiri alabilir, hatta almaktadır ancak halkın davranışlarına da sınır koyulamıyor, koyulamaz.

Bu noktada belediyelerimizin tutumu ile ilgili vatandaşların sürekli dile getirdiği ve  “bunları yazın!”  dediği bir gerçeği gündeme taşımak istiyorum.

Önce uygulamaya bakalım; bazı belediyeler yaz boyu şenliklerle meşguldür. Mayısta toplantılarla işe başlar, eylül ayına kadar bütün kadrosu ve araçları yollardadır. Sahneyi bu dağdan söker, şu dağa kurarlar; ses sistemleri kiralanır, dağdan dağa gezdirilir, sanatçılarla anlaşmalar yapılır; davetliler ağırlanır; çöp ve büro hizmetleri hariç, personelin bütün dikkat ve eforu şenliklere yönelir.

Oysa yaz ayları belediyeler için çalışma aylarıdır. Hele yağmur bölgesi olan Karadeniz’in iç kesimlerinde güneşli günler sayılıdır! Kışın ise sahilden içerde olan belediyeler kar, heyelan mücadelesine zaman ve bütçe ayırmak zorundadır. Bunlar bir yatırım ve iyileştirme değildir. Yaz aylarında da eğlence ve şenliklerle harcanan zaman ve yapılan harcamalar nedeniyle yatırım ve iyileştirme hizmetleri yavaş, aksak olmakta veya hiç yapılamamaktadır. Şenlikler nedeniyle gidilecek olan yolların geçici bakımını hariç tutuyorum!

21.Yüzyılda Karadeniz’in iç kesimlerinde hala o kadar yol yapımına ihtiyaç var ki! İnsanlar yüklerini sırtlarında taşımaya devam ediyorlar! Şenlik öncesi bakım ve iyileştirmeleri ise kendisi için yapılmış bir çalışma olarak görmüyor, “Daha önce neredeydiniz? “ Ya da” Şimdiye kadar neredeydiniz?” ; “Yarın varır gidersiniz!”diyorlar. Bu anlamda araç parklarının güçlendirildiği haberleri hiç araziye yansımıyor! Kesilen kurbanlar, yapılan törenler halkı ilgilendirmiyor!

Peki ne olmalı?

Her belediyenin yılda bir kere, içinde olacağı resmi bir şenliği olmalıdır/olabilir. Yörenin özelliklerine göre belediye meclisi bu kararı almalı; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tescilini yaptırmalıdır. Vakfıkebir’in Ekmek, Tonya’nın Tereyağı, Çarşıbaşı’nın Keşan, Beşikdüzü’nün Mayıs Yedisi, Manisa’nın Bağ bozumu, Edirne-Enez’in Kiraz gibi.  Onun dışındaki şenliklerle ilgisi olmamalıdır. Yani diğer şenlikleri organize etmemeli, zaman harcamamalı, bütçe ayırmamalı, araç tahsisinde bulunmamalı, protokol düzenlemesi yapmamalı!

Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Tonya, Beşikdüzü Belediyeleri buna örnek gösterilebilir. Halkımız kendi şenliklerinde protokol uygulamasını istemiyor, otantik yapıyı bozuyor diye tepki gösteriyor! Bu tepkiyi yıllardır duyan yok!

Diğer şenlikleri ise sivil toplum kuruluşları, muhtarlıklar ve halk kömiteleri yapmalıdır.Sisder Başkanı olarak hiçbir belediyeden yardım almadan sadece yönetim kurulumuzun çalışmalarıyla geniş katılımlı olarak Sis Dağı’nda düzenlediğimiz şenlik bunun örneği olarak kayıtlara geçmiştir. Belediyeler öncesi yine kendi imkanlarımızla düzenlediğimiz şenlikler yine buna örnektir.

Kısaca bazı belediyeler yaz aylarında iş yapmak yerine eğlencelere bu kadar zaman ayırırsa, halkın sorunlarına çözüm getirme konusunda kaplumbağa hızıyla yürür.Eğlence biter, çamurlu yollarda beyaz çoraplar kirlenir bu kez de eleştiriler başlar!

Yaz boyu çaldın saz, şimdi de eğlen biraz!

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA