reklam

SON DAKİKA

Karadeniz Gündem TV
reklam
ABDULLAH GÜLAY

EV HANIMLARINA ASGARİ ÜCRET MAAŞ

EV HANIMLARINA ASGARİ ÜCRET MAAŞ
Bu haber 02 Kasım 2019 - 13:01 'de eklendi ve 361 views kez görüntülendi.
reklam

“Ev hanımlığı” , “annelik” ve “aile”  kurumu son yıllarda büyük zararlar görüyor. Artık çoğu genç hanımlar; evlenme talepleri karşısında “Erkek kahrı mı çekeceğim?” diyerek evliliği, “Ben yemek yapıp, çocuk mu bakacağım?”diyerek ev hanımlığını istemiyor; dışarıda ve eşten bağımsız olmayı tercih ediyor, “yuvanın sahibi dişi kuştur, yuvayı dişi kuş yapar” anlayışından uzaklaşıyorlar.

Evli olanlar ise dışarıda çalışmanın verdiği yorgunluk ve iş yükü nedeniyle aile yuvasının gerektirdiği iş ve işlemler için; “hem dışarıda, hem içeride ben mi çalışacağım? Diyerek içine düştüğü durumu özetlemektedirler. Haksız da sayılmazlar! Öte yanda aile olmanın gerektirdiği annelik fonksiyonunu yerine getirmesi ve ailenin bir sevgi yuvası olması gerektiğini düşündüğümüzde ciddi bir sorunla karşı karşıyayız demektir.

Ortaya çıkan bu gerçekliği sorularla açarsak; çocuğa kim bakacak? Bir başka bayan… Üstelik anne olmayan, çocuğun istediği sevgi ve şefkati veremeyen bir yabancı bayan! Yemeği kim yapacak? Hizmetçi… O da diğer bir bayan, ya da bakıcı bayan… Eve ait olmayan bayan! Temizlik ve düzeni kim yapacak? Temizlikçi, o da bir başka bayan…

Ya ödemeler? Çalışan bayanın veya eşinin kazandığından verilecek…  Ekonomik midir? Belki yüksek kazanç sahibi eşler için sorun teşkil etmeyebilir ama bunun oranı yüzde beşi geçmez. Öte yandan aile ortamı sıcaklığı feda edilmiş olur.

Kadınların çalışmasına karşı çıkan bir yazı mı diye tansiyon düzeni bozulanlar varsa sakin olsunlar; hayır, konu bu değil! Konu, Türk aile yapısının yok olmak üzere can çekiştiği gerçeğine dikkat çekmektir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığınca meseleye çoğunlukla çalışan kadının sorunları açısından yaklaşılmasını eksik buluyor, çalışan kadınlara mali destek projesinin tehlikeyi daha da artıracağına dikkat çekmek istiyorum. Türk ailesinin kapsayıcı bir yaklaşım ve bütünlük içinde, sevgi, saygı ve mutluluk yuvası olması için nelerin yapılması gerektiği üzerinde çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyoruz.

“Ana” lık doğurganlık değil, aynı zamanda sosyal bir kurumdur. Bu kurumun yaşatılması teşvik edilerek değerli ve tercih edilir noktaya taşınması, eski fonksiyonuna, eski özelliğine kavuşturulması gerekir ki her evde  bir “ana” olsun. Eşler kavgalı olmasın, analar sığınma evinde olmasın, karı koca mahkeme koridorlarında nafaka peşinde, çocuklar ayak altında gözü yaşlı, yüreği parçalı olmasın! Yarın karşımıza yeni sorunlarla çıkmasın!

Evde ana kalmayınca nesiller televizyonun ve internetin emzirip büyüttüğü ruhsuz, kimliksiz ve merhametsiz nesiller olarak yetişmekte, toplumsal ve insani değerlerden uzaklaşmaktadır.

Öte yandan evliliğin pahalılaştığı, nikâhsız birlikteliğin ucuzladığı sosyo-ekonomik ortamda genç nesillerin gayri meşru yollara yönelmesi kaçınılmazdır. Adeta zinanın kolaylaştırıp evliliğin zorlaştırıldığı gerçeği karşısında nesiller, flörtün, ahlaksızlığın pençesinde eriyip gitmektedirler.

Bu nedenlerle evliliğin kolaylaştırıldığı, desteklendiği, gayri meşru yolların eğitim yoluyla kapatıldığı bir konsept ile konuyu ele alan projeler yapılması ve uygulanması gerektiğini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Gidişata bakılınca görülmektedir ki kurulan yuvaların ömrünün iki yıl, hatta daha kısa sürdüğü, evliliklerin yürütülemediği, boşanma istatistik verilerinin evlenme verilerine yaklaştığı ülkemizde, nafaka kanunlarıyla, pozitif ayrımcılıkla aileye darbe üstüne darbe vurulmakta, toplumun çekirdeği çürüyüp gitmektedir! 

Nafakanın ömür boyu mu, kısa vadeli mi olmasını, çalışan kadınlara mali desteğin doğru mu yanlış mı olduğunu tartıştığımız şu sıralarda kimse de demiyor ki “ev hanımı olan kadınlara asgari ücret üzerinden ödeme yapılmalıdır.” Çünkü onlar geleceğimizi inşa eden ağır işçilerdir.

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA