reklam

SON DAKİKA

Karadeniz Gündem TV
reklam
ABDULLAH GÜLAY

ZULÜM PAYİDAR OLMAZ! BUNA YÜREK DAYANMAZ!

ZULÜM PAYİDAR OLMAZ! BUNA YÜREK DAYANMAZ!
Bu haber 20 Aralık 2019 - 12:04 'de eklendi ve 787 views kez görüntülendi.
reklam

Çin’in Doğu Türkistan’a yıllardır uyguladığı zulmün bir benzeri daha yoktur! Ancak bu zulmün son aylarda sık sık gündeme getirilmesi de bize göre bir Amerika planıdır. Trump’un başlattığı ekonomik savaş nedeniyle Çin’i zorda bırakma ve Türkiye-Çin ilişkilerini germe amacına yöneliktir.

Bu zulüm Doğu Türkistan’da hep vardır ama Türkiye’de gündeme bazen gelir. Yani Amerika’nın çıkarlarına hizmet etmesi istendiği zaman! Füze pazarlığı ve anlaşması engelleneceği zaman, Türkiye-Çin ticari ilişkilerine balta vurulacağı zaman, Kuşak Yol Projesi’ne zorluk çıkartılmak istendiği zaman, teknoloji transferinin durdurulması istendiği zaman, Çin-Rusya-İran-Türkiye bloku oluşma riskinin ortadan kaldırılmak istendiği zaman vs.

Yani ABD-Çin ekonomik savaşına hizmet edeceği zaman! Ya da medyada sıkça yer verilerek iç karışıklık çıkartmak, böylece Türkiye’nin bölgesinde başlattığı bir dizi hamleyi operasyonları durdurmak istendiği zaman!

Amerika çıkarlarına hizmet etmeden yazmak istiyorum. Okuyucularımdan da aynı hassasiyeti bekliyorum. Doğu Türkistan Türkleri soydaşlarımız, dindaşlarımız için ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır ancak bu bir gaza gelme, dış etki ve teşvik ile değil; kendi milli kararımız, kendi planlarımız doğrultusunda olmalıdır.

Doğu Türkistan neresidir?

Genç kızların evlerinden zorla alınıp Çinlilerle evlendirildiği, doğum yasağı uygulandığı, çıkartılan ceninlerin yenildiği, camilerin yıkıldığı, ekmek bıçağının bile kaydı tutularak verildiği, hafız olanların hapse atıldığı, Kuran’ın ve İslam’ın tamamen yasaklandığı, Müslüman din adamlarının idam edildiği, Uygur Türkçesi’nin yasaklandığı, Uygurlara ait eğitim, sosyal ve kültürel hiç bir faaliyete izin verilmediği, açık hava hapishanesine dönüştürülen 35 milyon nüfuslu Uzak Doğu’da Uyguristan diye de bilinen ata yurdumuzdur.

Doğu Türkistan ata yurdumuz, Türkler’in var olduğu, büyüdüğü, geliştiği, çoğaldığı ve dünyaya yayıldığı coğrafyadır.

“Kaşgarlı Mahmut’un” ülkesi, Divanı Lügat-ı-it Türk’ün, Atübetül Hakayık’ın yazıldığı topraklardır.

Türkler dünyanın dört bir bucağına buradan dağılmıştır. Mete Han’la, Göktürkler’le, Karahanlılar’la hayat bulmuş Türk diyarıdır.

Taşkent, Buhara, Semerkant gibi Türk-İslam kültür merkezleriyle, Yenisey Boyları’ndaki Orhun Kitabeleri ile Türk diyarı Türkistan’dır.

Doğu ve Batı Türkistan olarak ikiye ayrılmıştır. Maalesef yarısı Rus, yarısı da Çin hegemonyası altında kalmıştır! Bu İşgallerde İngilizler’in  büyük oyunları olmuştur.

Ruslar İşgal ettikleri yerlerdeki Türk boylarını; Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Karakalpak, Uygur, diye alt boylara ayırmış ve onlara her birinin ayrı millet olduğunu aşılamış ve “parçala, böl ve yönet” taktiğiyle 1990’lara kadar yönetmiştir. Rus yönetiminde bulunan Batı Türkistan’da son on beş yıldır kısmi bir düzelme görülmektedir.

Doğu Türkistan’a gelince, 1934’lerde bağımsız bir devlet kurmuşlar fakat komünist Mao, Çin’de Marksist- Maoist hâkimiyetini kurunca Çin orduları Doğu Türkistan’ı yeniden işgal ederek İsmini Sincan olarak değiştirmiştir. Yani 1950’leden beri Doğu Türkistan adı silinmiş yerine sömürge anlamına gelen Sincan ifadesi kullanılır olmuştur.

Rahmetli Osman Batur İslambay ve İsa Yusuf Alptekin uzun yıllar Çinlilerle savaşmış, Osman bey yakalanarak asılmış, İsa Yusuf Alptekin Himalaya Dağlarını aşarak Hindistan’a, oradan da zor bir yolculuk sonucunda Türkiye’ye ulaşmıştır.

Bugün otuz milyon nüfusla Doğu Türkistan Uygur Bölgesi, Çinlilerin asimilasyonuna uğramaya devam etmekte, Uygur Türkleri üzerinde şiddet ve cebir uygulamakta insanlık bu durumu seyretmektedir.Birleşmiş Milletler ve balinaları kurtarmak için seferber olan sözde hayvan severler, Doğu Türkistan zulmü karşısında kıllarını dahi kıpırdatmamaktadırlar! 

Zulüm payidar olmaz ama buna yürekler de dayanmaz!   

 

 

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA