reklam

SON DAKİKA

Karadeniz Gündem TV
reklam

KORKMAYIN SORUN

KORKMAYIN SORUN
Bu haber 19 Mayıs 2020 - 22:17 'de eklendi ve 112 views kez görüntülendi.
reklam

KORKMAYIN SORUN

İLK YAZIMDA İSLAMIN ŞARTININ BEŞ DEĞİL BİR OLDUĞUNU

(KELİME-İ ŞAHADET ) BELİRTMİŞ, DİNİMİZİN TEMELİ ve HEDEFİNDEN BAHSETMİŞTİM.

ARAŞTIRMALARIMI;

SON ON YILDA DİN ADAMLARININ KENDİLERİ ve KİTAPLARINDAN FAYDALANARAK,

KURAN AYETLERİNİ DEFALARCA OKUYARAK, ÇOCUKLUĞUMDAN BERİKİ MERAKIMDAN ve DÜNYADAKİ MÜSLÜMAN ÜLKELERİN BU GÜNKÜ DURUMUNA BAKARAK YAPTIM.

BİN BEŞYÜZLÜK BİR ALIŞKANLIĞI ADETLERİ NİYE KURCALIYORSUN SANAMI DÜŞTÜ? DİYE SORABİLİRSİNİZ.

GEREK MESLEK HAYATIMDA, GEREKSE YAŞAMIMDA HİÇ BİR ZAMAN BANANECİ OLAMADIM. GÖRDÜĞÜM HER YANLIŞIN DÜZELTİLMESİ İÇİN UĞRAŞTIM.

 O KADAR Kİ ;TRAFİKTE ,BELEDİYE HİZMETLERİNDE,LOKANTADA  vs.vs.vs. HER YERDEKİ AKSAKLIKLARI HEP DÜZELTMEYE ÇALIŞMIŞIMDIR. BU YÜZDEN AİLEM BENİMLE HERHANGİ BİR YERE GİTMEDEN ÖNCE TENBİH ÜSTÜNE TENBİH EDERLER.

DİNİMİZİ ARAŞTIRMAMIN AMACI:

 DÜNYADAKİ İSLAM ÜLKELERİ İLE ÇOĞUNLUĞU MÜSLÜMAN OLAN ÜLKELERİN GERİ KALMIŞLIĞININ SEBEBİNİN <<DİN>>OLMADIĞINI İSPATLAMAK,

BİZLERE BİN BEŞ YÜZ YILDIR ÜLKE YÖNETİCİLERİNİN DİNİ KULLANARAK ELLERİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN İNSANLARI DİN CAHİLİ YAPTIKLARINI İSPATLAMAKTIR.

İslam’da bilimlerin 12. yüzyılda zirveye çıktığı, bilinen bir gerçektir. Kıtalar arası İslam coğrafyasında farklı kültürlerle temaslar, büyük şehir merkezlerinin oluşması, deniz ve kara ticaretinin gelişmesi gibi dinamikler zihinleri açmış, bilimsel bilgilere merak ve ihtiyaç da yaratmıştı.

10. yüzyılda Ebul Vefa’nın “Tüccarlar ve İdareciler İçin Matematik” kitabı yazması, bu dinamiğin bir simgesidir.

İslam tarihinde iki bilim ve eğitim geleneği belirleyici oldu:

Biri deneysel bilimlerle ve felsefeyle ilgili “beyt’ül hikme” (felsefe evi) ve “dar’ül ulûm” (ilimler evi) geleneğidir. 12. yüzyılın sonuna kadar bilimin evrensel meşalesi oldular.

Öbürü, toplumda inanç birliği sağlamak ve devletlere hukukçu yetiştirmek için kurulan “medrese” geleneği… Osmanlı kurulduğunda “dar’ul ulûm” geleneği sönmüş, medrese geleneği çoktan hakim olmuştu. Medrese hiçbir zaman felsefe ve bilimleri benimsemedi. Osmanlı’daki büyük matematikçiler, mimar, hekim ve denizciler medreseden değil “enderun”dan ve bir de usta-çırak ilişkileriyle yetişti, bir Ebul Vefa, bir İbni Sina çıkmadı.

Medreselerde okutulan ve okutulacak olan dersleri de iki gruba ayırır;

1-Dini Dersler: İlm-i Kur’an, İlm-i Hâdis, İlm-i Fıkıh, Akaid ve Tefsir dersleri
2-Mantıki Dersler: Mantık, Hesap, Kelâm,Lugat, Belagat (dil bilgisi), hahiv, hendese (mühendislik), heyet, İlm-i Hikmet, Tarih, Coğrafya

******15. yüzyılın ortalarına kadar avrupa ilim düşmanı olan kilisenin baskısı altında ezilmekteydi. 15. yüzyılın ikinci yarısından sonra Avrupa’da bir uyanış başlar. 16. asrın ikinci yarısından itibaren Müslüman dünyasında ise akli ilimlere karşı bir soğuma başlar

Bu düşünceler sonucunda din dışı diye adlandırılan dersler medreselerde kademeli olarak azaltılır. Ayrıca dinin sorgulanmasının yanlış olacağı düşüncesiyle dini derslerin içeriğine de el atılır. Dini derslerde sorgulayıcı içerikler tamamen kaldırılır. Ayrıca Kur’an üzerinde detaylıca açıklamalar yapılan Tefsir dersi de sakıncalı bulunarak kaldırılır.

Sürekli derslerin eksiltilmesi sonucunda medreseler sadece Fıkıh ve Arapça dersi verilen eğitim kurumları haline gelir. Bunun dışındaki tüm dersler kaldırılmıştır. Ayrıca Fatih tarafından getirilen ders geçme ve sınav sistemi de iptal edilir.

ÖZET OLARAK

İLİMDEN SORGULAMADAN SOYUTLANMIŞ, KURANIN TEFSİRİ BİLE YASAKLANMIŞ YANİ DİNİMİZİN ÖĞRENİLMESİ  KİMSENİN BİLMESİ ENGELLENMİŞTİR.

DİN ADAMI DEDİKLERİMİZDE KURANI ARAPÇA OLARAK OKUYAN EZBERLEYEN AMA YORUMLAMAYA YANAŞMAYAN KİMSELERDEN OLUŞMUŞTUR.

ELBETTE BU DİN CAHİLLİĞİNDA PEYGAMBERİMİZİN BİLE YANAŞMADIĞI YAPMADIĞI DERGAHLAR ,ŞIHLAR,CEMAATLAR  GİBİ DİN ZENGİNLERİ (Baronları) TÜREMİŞ MİLLETİN KANINI EMMEYE BAŞLAMIŞLARDIR.

ŞU ANDA MÜSLÜMANLIKTA EN KORKTUĞUMUZ ŞEYLER;

 KADINLARIN BAŞ ÖRTÜSÜ (Nûr / 31. Ayet

Nûr Suresi 31. ayeti ve meali | Kuran ve Meali

Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar; iffet ve namuslarını korusunlar. Mecbûren gör…

NAMAZMAZ DUALARI ,ORUCU NE BOZAR,  YANİ İBADETLER İÇİNDE DIŞINDA FARZLARIN ADEDLERİ

CEZASI BİLE PEK BELLİ OLMAYAN (Hatta bazılarının yok bile)BUNLARIN HEPSİ İÇİN 308 AYET İNMİŞTİR. KURANIN GERİ KALAN 5928 AYETİ NEREDE ONLARDAN NİYE BAHSEDİLMEZ?

BUNLARDAN BİN DEFA BAHSEDİLİRKEN

NEDEN BÜYÜK GÜNAHLARDAN BAŞTAN SAVMA BAHSEDİLİR?

((((Şirk, günahta ısrar, Allah’ın rahmetinden ümit kesmek, azabından emin olmamak.

Zina iftirası, yalancı şahitlik, sihir, yalan yere yemin etmek.

Sarhoş edici içkiler içmek, yetim malı ve faiz yemek.Zina, livata.

Hırsızlık, adam öldürmek. Savaş sırasında kaçmak.))))

Ana-babaya itaatsizlik . GİBİ KONULAR NEDEN BELLEĞİMİZDE YOK DA DİNİN KENARDAN KENARDAN  DEĞİNDİĞİ  KONULAR BAŞ TACI ?

BENDEN SÖYLEMESİ BİRAZ DÜŞÜNÜN SORGULAYIN KORKMAYIN ALLAH SİZE KIZMAZ.

 BENİM YARATTIĞIM EN MÜKEMMEL VARLIK  İNSAN OĞLUDUR DER. 

SSS. KALINIZ

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA