reklam

SON DAKİKA

Karadeniz Gündem TV
reklam

ÖRNEK

ÖRNEK
Bu haber 11 Ekim 2020 - 14:11 'de eklendi ve 517 views kez görüntülendi.
reklam

Politika ve tarih bilimlerinin kurucusu sayılan Floransalı Niccolo Machlavelli ’ye göre insanlar genel eğilimleri itibariyle üç gruba ayrılır.
Bir şeyler yapan, üreten küçük seçilmiş bir grup. O bir şeylerin yapılmasını seyreden büyükçe bir grup.
Ve ne olup bittiğini bilmeden (bilse de işine gelmediği için bu gruba uzak durarak) yaşayan muazzam kalabalık, asalak bir diğer grup.
Bu üç grubu doğulu batılı, kültürlü kültürsüz, gelişmiş gelişmemiş fark etmez; dünya toplumlarının tamamında görürsünüz. Aradaki tek fark, ülkeler bazındaki oranlardadır.
Yani? Yani, üçüncü gruba giren kitle, her ülkede en kalabalık gruptur ama aralarındaki oran farklıdır.
Örneğin İsveç’te, birinci grupla, üçüncü grubun arasındaki makasın farkı çok daha darken; bizim gibi toplumlarda (özellikle de İslam coğrafyasında) bu makasın farkı çok daha geniştir.
Niccolo Machlavelli, insanları zekâlarına göre de üç grupta toplar.
Olayları kendiliğinden anlayanlar. Kendilerine açıklanan şeyleri anlayanlar. Ne kendiliğinden ne de başkalarının aracılığıyla anlayanlar.
Bu üç grupta yer alan bu insanları da istisnasız tüm dünya ülkelerinde görürsünüz. Yine aradaki tek fark, bu gruplarda yer alan insanların sayılarındadır. Gelişmiş ülkelerde, birinci grupta yer alan insan sayısı; ikinci, üçüncü gruba doğru giderek azalır.
Oysa bizim gibi henüz gelişmemiş, demokrasisi rayına oturmamış, kuvvetler ayrılığı sistemiyle yazboz tahtası gibi oynanan ülkelerde; bu sayısal oran tam tersinedir.
Şuraya gelmek istiyorum.
18 yıldır iktidarda olanlar, özellikle son 10 yıldır ülkeyi çok kötü yönetiyor. Bilinçli ya da bilinçsiz ülkenin tüm oturmuş dengelerini bozdu çünkü; toparlayamıyor.
Örneğin eğitim sistemini yok etti. Örneğin “Kuvvetler ayrılığı” ilkesini yok etti. Örneğin hak, hukuk kavramını yok etti. Örneğin ekonomik dengeleri altüst etti. Örneğin kişi başına düşen milli geliri, 15 yıl öncesine geriletti.
Örneğin 2017 yılsonunda dünyada 72. sırada olduğumuz kişi başı milli gelirde, 2020 yılında 20 sıra daha gerileyerek 90. sıraya düşürdü. Örneğin fonlarda oluşan birikimlerin hesabını veremez hale geldi. Örneğin kendi partili zenginlerini yaratma uğruna, ihalelere şaibeler karıştırdı.
Örneğin hayal dünyasında yüzen damat beyin, gerçeklerle bağdaşmayan hayali bilgileri ve açıklamaları; insanları çıldırtır hale geldi. Örneğin özel sektörle birlikte yaptığı projelerde, verdiği hazine garantilerini dolar üzerinden vermesi sonucu oluşan durum, zaten kötüye giden ekonomiyi dibe vurdurdu. Örneğin geçmediğimiz köprülerin, yatmadığımız hastanelerin ücretini öder hale getirildik. Çok şükür dolarla maaş almıyoruz (!). Daha örneklendireceğim birçok konu mevcut hamd olsun (!).
Tarih 3 Eylül 2001. Dolar 1,13 TL; Euro 1.-TL; Benzin 1,24 TL; Çeyrek Altın 32.-TL idi.
Tarih 3 Eylül 2020. Dolar 7,45 TL; Euro 8.80TL; Benzin 6,80 TL; Çeyrek Altın 760.-TL oldu.
Neresinden bakarsan bak tel tel dökülen bir ekonomi; neresinden bakarsan bak tel tel dökülen bir iktidar. Hırsızlar, rüşvetçiler, utanmazlar, arsızlar cirit atıyor orta yerlerde. Alanlar da belli, verenler de. Yolsuzlukta Avrupa’da ilk üçteyiz.
Birileri herkesi; Machlavelli’nin, üçüncü grup içerisinde gösterdiği insanlar yerine koyuyor.
O gruba, “Ben bilmem kimin, bilmem neresine kıl” olanlar giriyor. O gruba yalak/salak karışımı insanlar, çıkar için kendisini satan insanlar giriyor.
O üçüncü gruptan, sıyırıp kurtaralım kendimizi artık. Biz o üçüncü grupta olmaya layık bir neslin torunları değiliz.
Son söz olarak bir yerde duymuştum. “Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir.”
Bu da burada kalsın. Kalın sağlıcakla…

office 2016 satın al

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA