reklam

SON DAKİKA

Karadeniz Gündem TV
reklam
Harun Kara

Türk dünyasının Hıdırallez bayramı

Türk dünyasının Hıdırallez bayramı
Bu haber 07 Mayıs 2021 - 19:12 'de eklendi ve 163 views kez görüntülendi.
reklam

Türk dünyasının Hıdırallez bayramı

Hıdırallez hikayesi nedir?

Hızır ve İlyas, Hükümdarın ordusundaki iki askerdir. Hükümdar bir gün ordusuyla birlikte ölümsüzlük suyunu (Ab-u Hayat) aramaya çıkar. Yolculukta, Hızır ve İlyas diğer askerlerden ayrılırlar. Bir subaşında durup, yemek için kurutulmuş balık çıkarırlar. Tam bu esnada deniz suyu balığa sıçrar, balık canlanır ve suya atlar. Böylece Hızır ve İlyas ölümsüzlük suyunu bulmuş olurlar. Bu sırada bir melek gelir. Hızır ve İlyas’ın kıyamete kadar yaşayacaklarını, fakat Hızır’ın karada, İlyas’ın denizde ihtiyacı olanlara yardım edeceklerini bildirir. Hıdrellez günü yani 6 Mayıs’ta Hızır ve İlyas’ın buluştuklarına, onların buluşmalarıyla ölü tabiatın canlandığına inanılır. Halk inanışına göre 6 Mayıs’ın yağmurlu geçmesi, Hızır ve İlyas’ın buluştuklarında sevinçlerinden ağlamalarının ve bulutların da onlara katılmalarının bir ispatıdır.
Dilek’leriniz gerçek olsun.
Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu,  Türk dünyasında, Anadolu ve Balkanlar’da
Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak 6 mayıs kutlanan Hıdırellez Bayramıdır HIDIRELLEZ BAYRAMI; şenliklerle, çocuklarla, gençlerle, kadın-erkek el  ele ,yaşlıların duasında, bilgeliğinde yürek yüreğe, inanarak horonlarla, halaylarla, türkülerle, manilerle hep birlikte bayram coşkusu gönülleri ateşler, Hıdırellez bayramı yeryüzünde ve arşı alada da yaşanır
Hıdrellez, bütün Türk dünyasında Hıdırellez bayramı büyük bir çoşkuyla, törenlerle kutlanır. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır.
Kış aylarının bitip, yaz mevsiminin gelişini müjdeleyen Hıdırellez Bayramı,Türk dünyasında, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar gibi bölgelerde çeşitli şekillerde kutlanıyor. Bugüne ayrıca Hızır Günü de deniyor. İşte, Hıdırellez hakkında detaylar…
Hıdırellez ya da Hıdrellez, Türk dünyasında, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülerek çeşitli ritüellerle kutlanır.
Kökeni İslâm öncesi eski Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu da yaz bayramlarına dayanan hıdrellez, Hızır ve İlyâs isimlerinin halk ağzında aldığı şekilden ibaret olan halk bayramının adıdır. Ülkemiz başta olmak üzere yakın coğrafyamızda ,Türk dünyasında coşkuyla kutlanan bu günde, bir takım ritüellerin yapılması halinde dileklerin tutacağı inanışı hakim. Pek çok vatandaş da hıdırellez ritüellerini sorguluyor. Peki, hıdırellez için dilek nasıl ve ne zaman tutulur? Hıdırellez ritüelleri neler?
GÜL AĞACI DİLEĞİ NASIL DİLENİR?
Hıdırellez geleneklerinden en bilineni ve en yaygın olanı gül ağacı altına dilek dilemektir. Bu gelenek Hıdırellez akşamında gerçekleştirilir. Dilekler bir kağıda yazılıp asılabileceği gibi yazılarak ve şekil olarak da çizilerek gül ağacının altına dibine gömülür.
Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler.
Hıdırellez, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde 5 mayıs gecesini 6 mayısa bağlayan gece yarısı “GÜL” ağacının dibinde buluştukları gece olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez’de dilekler dilenir, ateşler yakılır ve eğlenceler gerçekleştirilir. Hıdırellez ; 5 Mayıs akşamı başlar, 6 mayıs ikindi ezanında biter.
HIDIRELLEZ GECESİ GELENEKLERİ

Hıdrellez gecesi bir gül fidanının dibine dilekler adanır, dilekler şekillerle belirlenir. Ev istenirse topraktan, kiremitten ev, bebek istenirse bebek, para istenirse gül dibine gümüş para konur. Dileklerin gerçekleşmesi için Hıdrellez uğuruna içtenlikle inanmak gerekir.

Hıdrellez gecesi iki ekmek mayalanır, kenara konur. Birine varlık diğerine yokluk denir. Sabah niyet tutulan hamur kabarırsa o yılın var yılı eğer kabarmazsa yok yılı olacağına inanılır.

Hıdrellez gecesi her evin kapısına yeşil otlar, özellikle ısırgan otu asılır. Bundan amaç hayvanların bol süt vermesidir. Diğer bir inanmaysa Hıdrellez gecesi ısırgan asılan eve yapılan büyü tutmaz. Yapılan büyü bozulur.
Hıdrellez gecesi köyün ortasında, Şehirlerde mahallelerde ,su kenarlarında, çimenlerde, yaylalarda, ateş yakılır, üzerinden en az üç kere atlanır. Hıdrellez gecesi ateşin üstünden atlanınca bir kış boyu insanın üzerine çöken uyuşukluğun ve hareketsizliğin ve atılacağına inanılır. Aynı zamanda inanışa göre atlama anında dertler kederler de dökülürmüş.

Hıdrellez gecesi kapı yanına taş konur. Eğer taşın altı karınca dolarsa o yıl bolluk, bereket olacağına inanılır.
HIDIRELLEZ DİLEĞİ
Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.
Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir. Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma”, Denizli ve çevresinde “bahtiyar”,
Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “mani çekme” Türk dünyasında ve Karadeniz yöresinde “ Hıdırellez bayramı” Anadolu da “Hıdırellez kutlamaları “adı verilir.
Türkiye’de “hıdırellez”, Kırım ve Dobruca’da “hıdırlez”, Makedonya’da “edirlez” (ederlez), Kosova bölgesinde “hıdırles” (hedirles, hadırles) gibi değişik biçimlerde söylenen hıdrellez merasimleri, çeşitli ülke ve yörelerde teferruatta tabii olarak birtakım farklılıklar gösterebilir. Ancak bunlar Hızır adının çağrıştırdığı gibi genellikle bolluk ve bereketi simgeleyen, su ve yeşillik kavramlarının öne çıktığı, ağacın bol bulunduğu, Hıdırellez, mesire yerlerinde kutlanan merasimlerdir. 5 Mayıs günü temizlik yapıp yiyecek ve içecek hazırlama gibi işlerle başlayan hıdrellezle ilgili bütün merasimleri, TÜRK âdet ve gelenekleri ,şenliklerde, kadın-erkek el ele ,yürek yüreğe, inanarak horonlarla, halaylarla, türkülerle, manilerle bayram coşkusu yaşanır
HIDIRELLEZ SABAHI GELENEKLERİ
Hıdrellez sabahı dere veya deniz kenarına gidilip sağlık için el yüz yıkanır.

Güneş doğmadan önce kırlara çıkılır, çiçek ve otların üstündeki çiğler toplanır, ele yüze sağlık ve siğilleri yok etmek için sürülür. Bu çiğle mayalanan sütün yoğurt olacağına inanılır. Ayrıca bir gece önceden dışarıya asılan yünden yapılmış giysi ve çorapların üstüne çiğ yağarsa güve tutmayacağı inancı yaygındır.

Genç kızların, akraba delikanlıların veya nişanlıların özel eşyaları Hıdrellez gecesi köyün içinde bir gül dibine gömülür. Delikanlılar bu eşyaları Hıdrellez sabahı gün doğana kadar bulmak zorundadırlar. Aksi halde eşyasını saklayanın dileğini yerine getirmek zorundadır.

Salıncakta sallanırken bir ağaç dalı kopartılır. Sallanırken (Dağlara, taşlara, ulu ulu ağaçlara hastalık, bana sağlık) diyerek dal atılır. Bu yolla hastalıkların vücuttan atılacağına inanılır.
Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur. Hıdrellez zamanı baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan 40 çeşit çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır, bu suyun ayrıca saçları uzattığına da inanılır. Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır.
Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar. Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.
Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak 6 mayıs kutlanan Hıdırellez Bayramıdır HIDIRELLEZ BAYRAMI; şenliklerle, çocuklarla, gençlerle, kadın-erkek el ele ,yaşlıların duasında, bilgeliğinde yürek yüreğe, inanarak horonlarla, halaylarla, türkülerle, manilerle hep birlikte bayram coşkusu gönülleri ateşler, Hıdırellez bayramı yeryüzünde ve arşı alada da yaşanır
HIZIR İLE İLYAS PEYGAMBERİN 5 MAYISIN- 6 MAYISA BAĞLAYAN GECE YARISI GÜL AĞACININ DİBİNDE BULUŞTUĞU GECEDİR HIDIRELLEZ GECESİ BÜTÜN DUALARINIZ VE DİLEKLERİNİZ KABUL OLSUN !…..
TÜRK DÜNYASININ HIDIRELLEZ BAYRAMI KUTLU OLSUN 

HARUN KARA
EĞİTİMCİ-YAZAR-ŞAİR 

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA