reklam

SON DAKİKA

Karadeniz Gündem TV
reklam

Trabzon’da fındık toplama tarihleri belli oldu!

Trabzon’da fındık toplama tarihleri belli oldu!
Bu haber 29 Temmuz 2021 - 14:24 'de eklendi ve 339 views kez görüntülendi.
reklam

Trabzon’da fındık toplama tarihleri belli oldu!

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, erken hasadın fındıkta verim ve randımanı düşüreceğini açıkladı.  Yapılan açıklamada fındık hasat tarihleri ise sahil için 7 Ağustos, orta kesimde 12 Ağustos yüksek kesimlerde ise 20 Ağustos’ta başlamasına kararlaştırıldığı kaydedildi. Ancak bu kararlara rağmen Trabzon’un sahil kesiminde bugün bir çok yerde fındık hasadına başlandığı öğrenildi.

Eyüboğlu, “Yıl boyunca vermiş olduğumuz eğitimlerin ve teknik çalışmaların farkını görüp sonucunu almaya az süre kaldı. Fındıkta hasat sezonuna geldik. Erken hasat fındıkta verim ve randımanı düşürecektir. Daldaki fındıkları, silkeleyerek fındık meyvesinin yüzde 75’ini yere düşüyorsa hasada başlanmalı. Hasadı daldan değil de yerden yapılmasının, fındıkta kilo artışına ve randımana yüksek, işçilik maliyetlerinin ise düşük olmasına büyük katkı sağlayacaktır” dedi. Eyüboğlu, ayrıca fındık üreticilerinin Trabzon’da Fındık Hasat tarihi belirleme komisyonumuzun almış olduğu kararı uygulamalarını istedi. 

Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Başkanlığında 2021 yılı Fındık hasat tarihi ve Fındık İhracatının belirlenme tarihi toplantısı 28 Temmuz 20201 tarihinde gerçekleştiği kaydedilirken toplantıya Akçaabat Ziraat Odası Genel Sekreteri Veysel Baki’nin katıldığı ifade edildi. 

Toplantıya katılan Baki, şu açıklamalarda bulundu :
 22/02/20 13 tarih ve 28567 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 20 13/4284 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilen “Teknik Düzenlemeler Rejimi Kararı” nın 4 üncü maddesinin (ğ) fıkrasına istinaden, “Hasat ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonlarının Kuruluş ve Faaliyet Esaslarına Dair Genelge” çerçevesinde, Trabzon ilinde fındık toplama ve ihraç tarihlerinin tespiti için, T.C. Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil ŞAŞMAZ Beyin başkanlığında, Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı , Trabzon Zirai Karantina Müdürlüğü, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, TMO Trabzon Şube Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası Başkanlığı ve Fiskobirlik Genel Müdürlüğü kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan komisyonumuzca, 28/07/2021 Çarşamba günü saat 14:°°’da yapılan toplantı sonucunda, Trabzon ili ve ilçelerinin; 

Sahil kesiminde (0-250 metre arası rakım)        07/08/2021
 
 Orta Kesiminde (25 1-500 metre arası rakım) 12/08/2021 
 
 Yüksek kesiminde (500 metre ve üzeri rakım) 20/08/2021 tarihlerinde fındık hasadının yapılması kararlaştırılmıştır.

Fındık yöremiz için vazgeçilmez bir tarım ürünü. Ancak fındık hasadında uymamız gereken bazı kurallar var. Üreticilerimizi bu konuda uyarmak istiyoruz. Teknik ekibimiz bu konuda saha çalışmalarına devam ediyor. Hasat öncesi mutlaka 5-10 gün önceden motorlu tırpan gibi aletler ile bahçe temizliği yapılmalı. Fındıkları daldan değil de yere döküldükten sonra yerden toplamaya dikkat edilmelidir. Hatta fındık bahçelerine file serilerek ürünün tam olgunlaşması beklenip   fındıkları silkeleyerek tüm fındığın fileye dökülmesi sağlanıp file toplanmalı. Bu şekilde hem işçilikten  kar edilmiş olur hem de erken hasadın önüne geçilmiş olur. 
Unutulmamalıdır ki zamanında ve tekniğine uygun hasat yapılmadığı takdirde erken yapılan hasatta kilo, kalite ve randıman kayıplarına sebep olmakta ve daldan toplanan ürünlerde nem oranı yüksek olacağından zararlı  aflatoksin oluşumuna neden olmaktadır.
Fındık hasadını daldan değil yerden yaparsak işçilik maliyetini düşürür ve gelecek yıl ki meyve sürgünlerinin zarar görmesini engellemiş oluruz. 

Fındık hasadında aşağıda belirtilen kriterler dikkate alınarak yapılması önemlidir: 
Fındık  zuruflarının  (çotanakların) iyice sararıp, kızarıp kahverengileşmeye başlaması,
Fındığın sert kabuğunun %75 oranında kızarması,
Danelerin sert kabuğunun içinden kolayca çıkabilmesi,
İç fındık zar renginin koyu krem rengine dönüşmesi,
Dalda bulunan fındığın nem oranının % 30’un altına düşmesi,
Sağlam ve dolgun meyveleri taşıyan dalların sallandığı zaman mevcut meyvelerin % 75′ inin daldan döküldüğü belirlenince hasadın başlaması gerekir.
Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda birçok sorunlar meydana gelir. Meyve kalitesi düşer. İç buruşuk miktarı artar. Randıman düşük olur. Kurutulmuş tanelerde tane rengi donuk kalır. Ürünün depolanmasında sorunlar meydana getirir. 
Hasadı yapılan fındıklar harman yerlerinde ince serilmeli ve iyice kurutulmalıdır. Üst üste yığınlar halinde bırakılmamalıdır. Çok kalın serilen ya da yığınlar halinde bırakılan fındıklarda sıcaklığın yükselmesi ile fındıkta acılaşmaya; nispi nem oranının artması da kızışmaya, küflenmeye yol açabilir. Özellikle insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan Aflatoksin adı verilen tanınmış kanserojen madde meydana gelir. Naylon ya da bez brandalar ürüne temas etmeyecek şekilde yağışlı havalarda üzeri örtülmelidir. Fındıklar kurutulduktan sonra naylon çuvallara konulmamalıdır. Gözenekli ya da jüt çuvallara konulmalıdır. 
Depo olarak kullanılacak yerin serin kuru ve havalanabilir nitelikte olması gerekir. Bu şartlarda fındıklar 1 yıl muhafaza edilebilir. Bunun için depo içi sıcaklığının 2-4,5 ºC’ de ve nispi nemin % 55-60 arasında olması gerekir. 
ektedir. Bu yıl da  ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan COVID-19 nedeniyle üreticilerimiz maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları gerekmektedir. Bahçelerine dışarıdan ve şehir dışından hasat için gelen üreticilerimizin daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

61 Saat

 

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA